GU Bar Energy Stick food bar for endurance athletes

Two years in development, GU’s first solid food product will debut in early 2016. The GU Energy Sticks are small, 200-calorie whole food bars that are mostly organic and 100% gluten free. Two flavors will be offered at launch: Crispy Honey Peanut (organic dates, organic peanuts, honey, organic quinoa and sea salt) and Crispy Chocolate Almond (organic dates, almonds, organic semi-sweet dark chocolate, organic cocoa, organic quinoa, honey and sea salt). They’ll retail for $2.50 each, or a 12 pack for $30.

While the company’s founded on gels, they say solids can play a role in daily nutrition and during longer, lower intensity efforts. For everything else, the gels (and blocks and drinks) will still be the foundation of a quick energy and hydration strategy. For that, they have also launched a new 15-serving refill pack…

gu-energy-gel-multi-serving-refill-pack

Long absent from GU’s offerings have been a way to cost effectively fuel longer rides. At about $2 a pop for single servings these days, this new multi-serving pouch unfortunately doesn’t solve that financial problem. It does reduce waste, however, so you can feel good about that. Retail is $30 and you’ll be able to choose from Salted Caramel, Strawberry Banana, Sea Salt Chocolate Roctane and Blueberry Pomegranate Roctane.

Debuting concurrently will be a new gel flask from Hydrapak that’s designed to work best with GU’s consistency. Now, if that were included with the refill pack, that price might make a little more sense. Look for these in stores in November 2015.

GUenergy.com

4 COMMENTS

  1. Two years to come up with a granola bar? Not to be snarky, but it’s just nuts and fruits, packaged around the latest trendy food buzzwords “organic gluten free sea salted quinoa”. And to top it off, $2.50 a pop. There are so many similar choices in bars for around a dollar, I’m not sure who this is made for, unless you want to say “first!”.

  2. Gu is good stuff, but $30 for 15 servings? What happened to the economies of scale on this larger size? Using rice syrup as a base ingredient, it would be about $5 for 16 ounces. Using honey as a base, then it would be closer to $10 for 16 ounces. Not a big deal to make your own gel a lot cheaper for a gel flask. A lot of extra money to pay for packaging and convenience?

COMMENT HERE: (For best results, log in through Wordpress or your social media account. Anonymous/fake email comments may be unapproved or deleted. ALL first-time commenter's posts are held for moderation. Check our Comment Policy for full details.)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.